top of page

Demenca

Moj/a babica/dedek me ne prepozna več. 

 

Tvoja babica ali dedek, ki ima demenco se je spremenil/a zaradi te bolezni. 

 

Lahko se zgodi, da pozabi pripraviti kosilo, ali ga pripravi pa je neužitno, sama babica ali dedek pa se tega ne zaveda, saj ne ve, da je uporabil/a napačne sestavine, v prevelikih količinah in je hrana neustreznega okusa in neužitna. 

 

Dementna babica ali dedek pozabi, da ima v varstvu vnuka. Ne prepozna svojega lastnega stanovanja in se odpravi neznano kam, v kakršnem

koli vremenu (sneg, dež), brez da bi se dodatno oblekel in obul. Sredi ceste se znajdejo v spalni srajci, tankih neprimernih oblačilih.

 

Otroci in mladostniki seveda doživljajo demenco na svoj način. Otroci po navadi ne razumejo zakaj se jih dedek ali babica ne spomnijo oz. jih ne prepoznajo. V začetku, sem jim lahko zdi to celo zabavno, kot neka igra. Kasneje, ko bolezen napreduje pa se pojavijo mešani občutki. Od strahu pa vse do jeze. Bolj kot je otrok starejši, lažje jim je razložiti za kakšno bolezen gre. Ljudje smo vizualna bitja in razložiti otroku, da je nekdo bolan in da se ne bo pozdravil, čeprav se navzven nič ne vidi, ni lahka naloga. Še posebej zaradi otrokom zelo priljubljenega vprašanja: »Zakaj?«. Mladostniki pa že premorejo toliko intelektualne širine, da razumejo, da je demenca bolezen, ki se ne popravi ampak le napreduje.

 

Demenca praviloma ne napreduje hitro, vendar se skozi napredovanje bolezni spreminja tudi osebnost osebe. Od popuščanja socialnih zavor do obtoževanja kraje osebnih stvari. Stvari, ki bi jih pred boleznijo spravile v zadrego, se jim sedaj zdijo popolnoma normalne. Vse to predstavlja izjemen psihološki pritisk tudi na svojce, saj se v njihovi bližini počutijo nelagodno in se jih kljub temu, da jih imajo radi, eno bolj drugi manj, sramujejo. Zato se tudi vedno redkeje kažejo z njimi zunaj doma.

 

Najtežje pri demenci za svojce je razumeti, kako se lahko spominja dogodkov izpred 10-20-30 in več let, ne more pa se spomniti kdo je bil 2-3 dni nazaj na obisku. Zato zaradi nepoznavanja bolezni prihaja do včasih že celo sovražnih čustev, ki pa jih spet obolela oseba ne razume in jih tudi ne more razumeti, saj se dogodka zaradi katerega se oseba razburja ne spomnijo.

 

 

 

bottom of page