top of page

Prosti čas

Tudi za starejše je aktivno preživljanje prostega časa zelo pomembno. Včasih še kako drži šala, da upokojenci nimajo nikoli časa. Ukvarjanje z dejavnosti je izjemnega pomena za starejšo osebo, saj pomaga pri socialni izključenosti, osamljenosti in krepitvi  fizičnih in mentalnih sposobnosti.

 

Kaj vse lahko počnejo starejši?

  • Ukvarjanje s hobiji; pomagajo, da krepimo in vzdržujemo svoje fizične in duševne zmožnosti, pa naj bo to delo na vrtu, obisk kulturnih ali športnih prireditev, rekreiranje, kuhanje ali branje

  • Študijske delavnice; so oblika neformalnega učenja, pri nas poznamo Univerzo za tretje življenjsko obdobje, npr. učenje tujega jezika, računalniško opismenjevanje…

  • Potovanja; spoznavanje tujih kultur, običajev, navad ali pa odkrivanje skritih kotičkov naše dežele

 

Zakaj so prostočasna dejavnosti za starejše pomembne? 

Za starejše osebe je še kako pomembno, da ostanejo fizično aktivni čim dlje časa. Če morda niste vešči kakšnih športnih iger, lahko svojo fizično kondicijo ohranjate s hojo, ki je povsem naravna in varna rekreacija. Zanjo ne potrebujemo drage opreme ali pa posebne dvorane, temveč zgolj čas in predvsem voljo. Redno hoja izboljšuje tako duševno kot telesno zdravje, saj krepi prav vsako mišico na telesu, pri tem pa sklepov ne obremenjuje. Poleg tega telo po tridesetminutni hoji prične z izločanjem serotonina, hormona sreče, in endorfinov ter tako v veliki meri prispeva k dobremu počutju, obenem pa ugodno vpliva tudi na spanec.

 

Poleg fizične aktivnosti je za starejše pomembna tudi mentalna aktivnost. Veliko lahko za to naredijo sami. Ena od dejavnosti, s katerimi starejši ohranjajo spominske sposobnosti, je reševanje ugank, križank. Preberejo lahko kakšno knjigo, revijo, dnevne časopise.

 

Veliko je tudi aktivnosti, ki jih lahko starejši počnejo skupaj z mlajšimi in se lahko eden od drugega veliko naučijo.

 

  • Skupaj se lahko odpravijo na kakšen celodnevni izlet, ob tem pa si lahko oboji izmenjajo izkušnje. Mladi lahko povedo, kaj so se o tem kraju naučili v šoli, starejši pa imajo morda iz tega kraja kakšen spomin ali izkušnjo.

  • Računalništvo; starejšim je internet, elektronska pošta ali facebook popolna neznanka, ni pa jih malo, ki jih takšne vsebine pritegnejo in bi se o njih želeli več poučiti. To je idealna priložnost za mlajše, da okrepijo svoj občutek solidarnosti do starejših.

  • Skupaj lahko tudi ustvarjajo in morda starejši naučijo mlajše izdelati kakšen izdelek, kot so to počeli v njihovi mladosti.

  • Glasba velikokrat povezuje ljudi in je skupni imenovalec obeh generacij. Starejši imajo gotovo v svoji zbirki veliko pesmi, ki so jih prepevali v mladosti in je druženje z mladimi odlična priložnost, da se ohrani ljudska pesem in izročilo.

 

 

bottom of page