top of page

Nekaj besed o društvu

Društvo Novita je strokovno, prostovoljno, samostojno, neprofitno združenje fizičnih in pravnih oseb, ki kakor koli delujejo na področju medgeneracijskega sodelovanja, socialnega varstva, varnostnih in zdravstvenih ved in drugih zainteresiranih oseb, ki se kako drugače srečujejo z različnimi starostnimi skupinami.

Smo člani zveze CNVOS, Slovenske mreže prostovoljskih organizacij prostovoljstvo.org, vsebinske mreže NVO za zdravje, vsebinske mreže Opolnomočenje NVO s področja sociale, MINVOS-a mreže izobraževalnih nevladnih organizacij Slovenije, mreže za socialno vključenost Vključen.si in Slovenske mreže organizacij izobraževanja starejših.

Na spletni strani objavljamo aktualne prispevke za različne starostne skupine: otroci in mladostnikiodrasli in zrela leta. Izvajamo različne projekte in programe.

NAMEN IN CILJ DRUŠTVA DEJAVNOSTI

Namen društva je medgeneracijsko povezovanje različnih generacij, tako posameznikov kot skupin, sodelovanje članov in drugih zainteresiranih oseb ter promocija in krepitev razvoja medgeneracijskega sodelovanja in medosebnih odnosov preko ozaveščanja, informiranja, preventivnega in kurativnega delovanja ter izobraževanja. Spremljanje dobre prakse iz tujine in sodelovanje s tujimi organizacijami, ustvarjanje lastnih ter njihova implementacija v Slovenski prostor, povečevanje vedenja o lastni varnosti.

VIZIJA, ki raste skupaj z nami

Vizija društva je vpeljava medgeneracijskih centrov v čim več Slovenskih krajev, ki bodo bila namenjena vsem in za vsakogar. Starostniki se bodo v njih srečevali, družili, prebirali dnevno časopisje, igrali družabne igre, se učili računalništva, jezikov, spoznavali druge države, učili novih stvari in sprejemali nove izzive. Prav tako pa bodo tudi sami prenašali svoje znanje, izkušnje in modrost na mlajšo generacijo in s tem prenašali tradicijo in dediščino na nove rodove. Ob enem pa bodo lahko na enem mestu dobili obilo nasvetov in pomoči, drug od drugega in od strokovnega osebja, vse to brezplačno. Omogočeno jim bo spremstvo in pomoč pri urejanju uradnih zadev. Starostniki morajo ostati in postati aktivni člani družbe. Srednja generacija je v takšnih centrih zelo dobrodošla saj je vir informacij, znanja in novih idej. Srednjo generacijo, imenovano tudi fenomen sendvič generacija, je potrebno razbremeniti, jim omogočiti čas zase ter jim nuditi podporo. V ta namen bomo v medgeneracijskih centrih med drugim nudili varstvo otrok ter individualno prostovoljstvo na domu ter različna izobraževanja, usposabljanja in seminarji. Nikakor ne smemo pozabiti na bistvo naše prihodnosti - mlade in otroke. Tudi za njih bomo poskrbeli z različnimi oblikami druženja in koristnega preživljanja prostega časa. V medgeneracijskih centrih bodo učenci lahko izkoristili individualne in skupinske inštrukcije za šolo, kreativne delavnice, sklepali nova poznanstva in krepili medgeneracijsko sodelovanje ter še mnogo drugega. Prav tako bodo ti centri predstavljali varno točkoza vse, ki jo bodo potrebovali (osebna stiska, žrtve kaznivih dejanj v širšem pomenu te besede, izguba bližnjega), ozaveščali vse starostne skupine o njihovih pravicah in jim pomagali pri doseganju le-te.

V medgeneracijske centre bomo vključili brezposelne osebe, težko zaposljive osebe v sodelovanju s Centri za socialno delo. Starostniki bodo lahko dneve preživljali v centru, kjer bo poskrbljeno za njihove osnovne potrebe z možnostjo prehrane. Na ta način bomo starostnikom omogočili čim daljše bivanje v domačem kraju med najbližjimi. Starostnikom in svojcem, ki so bodo odločili za bivanje v Domu starejših občanov bomo ponudili pomoč in podporo pri pripravi, organizaciji in končnemu sprejetju te odločitve. Z različnimi programi znotraj medgeneracijskega centra želimo zajeti čim širši krog ljudi - iz mesta in vasi.

DEJAVNOSTI

  • vzpodbujanje medsebojne solidarnosti in sodelovanja

  • promocija in krepitev prostovoljstva pri starejši generaciji

  • vzpodbujati in privzgojiti čut za sočloveka in implementirati vrednote družbene solidarnosti, vzpodbude in podpora k prostovoljnemu delu pri najmlajših

  • preprečevanje socialne izključenosti posameznikov in starostnih skupin

  • ustvarjalne in pogovorne delavnice

  • individualno delo

  • svetovanje

  • promocija medgeneracijskega sodelovanja in medgeneracijskega prostovoljstva

  • izobraževanje

  • detabuizacija življenjskih obdobij in destereotipizacija kaj zmoremo in česa ne, v določeni starosti

  • iskanje in ustvarjanje možnosti za razbremenitev srednje generacije (fenomen sendvič generacije)

  • ozaveščanje o pravicah na področju osebne varnosti in kriminalitete

  • ozaveščanje o pravicah na področju zdravja posameznika

  • in še in še

bottom of page