top of page

Srednja oz. aktivna populacija je najbolj obremenjena z usklajevanjem dela, družine, gospodinjstva in svojimi potrebami. Delovniki so čedalje daljši in obveznosti prenatrpane, večina jih ima še šoloobvezne otroke, ki jih je potrebno voziti na obšolske dejavnosti, tako da jim pogosto primanjkuje časa, ki bi ga namenili le sebi in njim ljubim aktivnostim.

 

Kako pa srednja generacija preživlja svoj prosti čas?

  • Šport

  • Branje knjig, revij

  • Obisk gledališča, kina

 

Kljub prenatrpanemu delovnemu dnevu oz. tednu je dobro, da si vzamemo nekaj časa, vsaj med vikendom, da si naberemo novih moči, saj preobremenjenost vodi v stres in psihično ter fizično izgorelost. Največkrat naše dejavnosti, ki smo jih imeli, preden smo si ustvarili družino, postanejo skupne dejavnosti, ki jih preživimo s svojo družino. Še posebej so pri tem obremenjene ženske.

 

Torej, katere so tiste aktivnosti, ki jih lahko počnemo skupaj?

  • Kolesarjenje; s celo družino se odpravite na kakšen izlet

  • Sprehod v naravo

  • Športne dejavnosti; žoganje, rolanje, badminton, smučanje

  • Ustvarjanje; risanje, barvanje

  • Družabne igre

 

Zakaj je skrb zase tako pomembna?

Zlasti po 30. letu, ko se vaš vsakdanjik suče med družino, službo in preredkimi minutami prostega časa, je šport prava izbira, če želite izničiti negativne učinke stresa. Pri tem si vsekakor ne smete zastavljati previsokih ciljev, pač pa raje trenirajte redno, z veseljem, sicer se utegne zgoditi, da boste občutke stresa samo še poglobili. Ob tem se pojavi še prijeten stranski učinek:  če se boste redno ukvarjali z rekreacijo, ne boste imeli težav s čezmerno težo. Za dobro počutje telesa in duha zelo pomaga tudi joga. Joga je vsestranska dejavnost, ki se ukvarja s telesom in posega tudi na duševno ter duhovno raven. Primerna je za vse starosti, ne zahteva nadpovprečnih gibalnih sposobnosti in omogoča vadbo tudi ljudem, ki niso dobro telesno pripravljeni. Jogo lahko izvajamo organizirano v skupinah ali individualno.

 

Katere so najpogostejše pasti pri porabi prostega časa?

  • Preobremenjenost; potrebno je paziti, da si izberemo tisto aktivnost ali aktivnosti, ki so nam blizu in se jih lotimo z veseljem, pri časovnem obsegu pa ne pretiravamo. Preveč delovnih in prostočasnih obveznosti nas še dodatno obremenijo in povzročijo dodaten stres.

  • Pretiravanje s športno aktivnostjo; šport je sicer zelo koristen, saj se z njim med drugim izognemo tveganju za srčna obolenja, vendar pa netreniranega organizma ne smemo preveč obremenjevati. Če nismo dovolj telesno pripravljeni na fizični napor, lahko prevelika telesna obremenitev povzroči resne zdravstvene težave.

  • Premalo časa za otroke in partnerja; kljub temu, da si je seveda dobro vzeti nekaj ur tedensko samo zase in svoje aktivnosti, ne smemo zanemariti ostalih družinskih članov. Veliko je namreč aktivnosti, ki jih lahko počne vsa družina skupaj, od družabnih iger, športnih dejavnosti, itd.

 

 

Prosti čas

bottom of page