top of page

Uživanje drog NI kul!

Če kadiš NISI frajer!

S cigareto NE privlačiš deklet!

 

Šola ima na področju drog predvsem preventivno vlogo. Z vzgojo, izobraževanjem, svetovanjem otrokom in mladostnikom predstaviti nevarnosti drog, skrb za odgovornost do sebe in drugih, nuditi pomoč in oporo itd. To dejavnost lahko izvajajo usposobljeni učitelji, psihologi, socialni delavci ali drugi primerni kadri na šoli, lahko pa k sodelovanju povabijo zunanje sodelavce.

 

Nihče ne vzame droge namesto druge osebe, zato morajo odrasli, v tem primeru v okviru šole poskrbeti, da so otroci in mladostniki obveščeni in seznanjeni z vsemi nevarnostmi, ki jih prinaša uživanje drog.

 

Iz družine izhajajo naučeni vzorci vedenja, tudi do drog. Če imajo starši odklonilen odnos do drog, jih ne odobravajo ter jih sami ne uživajo, prenašajo na otroka dober zgled.

 

Ko govorimo o drogah, ne mislimo le na prepovedane droge kot so heroin, kokain, extasy, LSD, marihuana in podobne. Zelo nevarne so lahko tudi vsem dostopne droge, kot sta alkohol in tobak. Uvrščena sta med dovoljene droge, saj njihova proizvodnja, promet in prodaja ni z zakonom prepovedana kot to velja za prepovedane droge. 

 

O nevarnostih alkohola in tobaka se vse premalo govori in piše, saj sta prisotna skoraj v vsakem domu. Oba povzročata odvisnost in lahko povzročita smrt. Družba zelo obsoja uživanje prepovedanih drog, medtem ko je uživanje alkohola in tobaka v družbi tolerirano.

 

Kajenje povzroča nastanek številnih bolezni, med njimi najbolj razširjena rakova obolenja, bolezni srca in dihal. Tveganju so poleg osebe, ki kadi, izpostavljeni tudi vsi v njegovi bližini, ki vdihujejo dim. Kajenje je zelo razširjeno tudi med mladimi.

 

Alkohol poleg zdravstvenih težav, ki jih povzroča na daljši rok ima tudi veliko dejavnikov, ki so vidni že ob preveliki količini zaužitega alkohola. Katera je tista količina, ki še ne povzroči težav pri enkratnem uživanju je odvisna od več dejavnikov. Med pomembnejšimi je starost in spol osebe, ki pije. Ne smemo zanemariti še zdravstvenega stanja, vrste alkoholne pijače in drugih dejavnikov. Zaradi prevelike zaužite količine alkohola pride do zastrupitve z alkoholom, ki zahteva oskrbo na urgenci, izpiranje želodca, lahko tudi daljšo hospitalizacijo. Uživanje alkohola vpliva na marsikatero sposobnost. Zmanjša se sposobnost logičnega mišljenja in pomnenja, zmanjšuje motiviranost, oseba postane bolj razdražljiva, pogostejše so nesreče (padci, prometne nesreče), nekateri postanejo nasilni in agresivni in še bi lahko naštevali.

 

Vsaka smrt povezana z uživanjem drog je lahko preprečena.

 

 

O drogah

bottom of page