top of page

Ljubezen in partnerski odnosi sta pojma, ki močno zaznamujeta človekovo življenje. Ko je nimamo, po njej hrepenimo, ko jo imamo, zaradi nje trpimo. Naše življenje je tako rekoč prežeto z njo. Definicija ljubezni, ki velja za zahodne kulture, pravi da je ljubezen ekskluzivno razmerje med moškim in žensko, da je to odnos, iz katerega se rodijo otroci, ki v tem razmerju nato dobijo svoje mesto.

Delovno aktivna populacija, ki je s službo, domom in družinskimi obveznostmi najbolj obremenjena, posledice preobremenjenosti nemalokrat občuti tudi v partnerskem odnosu. Največja težava, ki nastane v partnerstvu, je odsotnost medsebojne komunikacije in nezmožnost reševanja konfliktov.

 

Zakaj pride do krize? 

Konflikt ni nič presenetljivega, če upoštevamo, da v skupno življenje prideta iz dveh različnih svetov in s seboj prineseta vsak svoje navade ter lastne predstave o skupnem življenju. Kasneje pridejo še otroci, krediti, hipoteke,… V skupno življenje stopata s prepričanjem, da se podajata sreči naproti, kasneje se znajdeta pred kopico izzivov. Nič ni tako kot sta mislila, da bo. On ni takšen, kot je ona mislila da bo in ona ni takšna, kot je on mislil, da bo.

 

Kmalu se začneta prepirati okoli malih in nepomembnih stvari. Življenje pa teče in prinaša s seboj vedno nove situacije, ki zahtevajo usklajeno delovanje, vendar se zaradi razmajanega osebnega in skupnega ravnotežja kot par ne znajdeta več. Počasi, a zagotovo se izgubljata, dokler se ne zbudita v zakonski (partnerski) krizi, ki jima sporoča, da sta se kot par oddaljila in da je potrebno ponovno poiskati pot drug k drugemu. Ko pride do krize, se žal v tovrstnih težavah zaradi močnega čustvenega naboja ne znajdemo najbolje.

 

Kaj lahko storimo, da izboljšamo odnos s svojim partnerjem?

Pomembno je, da si vzamemo čas in se soočimo z nastalo situacijo ter poiščemo primerno rešitev. Vendar na žalost najpogosteje te težave pometemo pod preprogo in živimo najprej. Ne smemo pozabiti, da nam težave sledijo kamor koli gremo, saj se sami pred seboj ne moremo skriti. S problemi in konflikti se je potrebno spoprijeti še dovolj zgodaj, saj je potem možnost uspešne rešitve bistveno večja.

 

Družina zavzema vse preveč pomembno vlogo v življenju posameznika, zato težav na tem področju ne moremo in ne smemo ignorirati. Udarile nas bodo z vso svojo močjo, pa če to želimo ali ne. Zato pristopimo k reševanju težav ali pa si poiščimo pomoč preden bo prepozno!

 

Velike spremembe v partnersko življenje prinese tudi rojstvo otroka. Prihod novega družinskega člana se dotakne različnih področij, kot so navade, razdelitev dela, interesi, prosti čas, spolnost ipd. Vendar bolj kot to, kaj se na teh področjih spremeni, je pomembno, kako se moški in ženska ob tem počutita. Bistveno si je deliti čustva, svojo stisko, nezadovoljstvo in vse, kar se prebuja ob učenju nove vloge. In ob tem ostajata zvesta samemu sebi in svoji viziji. Že v času nosečnosti ustvarjata namreč neko skupno vizijo, ki ju še bolj povezuje. Vizijo o tem, kako bo. Lahko se o tem tudi pogovarjata:

  • kaj pričakujeta,

  • kako konkretno bosta ravnala v različnih situacijah: npr. kako bosta skrbela za otroka, če otrok ne bo ponoči nič spal, kdo bo vstajal, previjal ipd.

  • o razdelitvi dela, ki ga kar naenkrat postane veliko. Kdo bo kuhal, pral in likal ipd.?

 

 

Jaz in partner

bottom of page