top of page

Odnosi med prijatelji temeljijo na prostovoljnosti in vzajemnosti; zanje so značilni enaka starost, enaki interesi in podoben življenjski stil. V visoki starosti je prav zaradi enakosti po letih izguba prijateljev pogosta. Tudi v starosti, ko ima starejših oseb večina že vnuke ali celo pravnuke, je seveda neizogibno dejstvo, da slej ko prej ostanejo sami brez zakonca. Tu igrajo pomembno vlogo prijatelji, ki so lahko v veliko oporo v težkih trenutkih.

 

Zakaj so prijatelji v starosti pomembni?

Pomagajo preprečevati osamljenost in socialno izključenost. Krajšajo dneve in popestrijo še tako turoben vsakdan. Predvsem pa razumejo občutke in bojazni, s katerimi se sooča starejša oseba. Otroci, vnuki in ostali sorodniki, kljub temu, da jim želijo pomagati in so pogosto v stiku s starejšimi, ne morejo razumeti, kaj takšna oseba doživlja, premišljuje, čuti. Zato se je včasih dosti lažje pogovoriti z vrstnikom, ki se s takšnimi občutki tudi sam sooča.

 

Med spoloma na splošno ni razlik v številu prijateljev, so pa razlike v kvaliteti in izoblikovanju odnosov. Večjo mrežo prijateljev imajo seveda tisti, ki imajo tudi bolj razgibano in aktivno življenje. Prijatelji imajo pomembno vlogo pri aktivnem staranju, skupaj se lotevajo različnih podvigov. 

 

Vendar pa, kar zadeva praktično in osebno pomoč, prijatelji nimajo nadomestne vloge za družino. Njihova opora je namreč bolj na osebni in čustveni ravni. Med prijatelji vlada nekakšen odnos ravnovesja med dajanjem in sprejemanjem. Pričakujemo lahko, da bo prijateljstvo v visoki starosti, zlasti v mestnih okoljih, dobilo še večji pomen.

 

 

Jaz in prijatelji

bottom of page