top of page

Otroku so starši najpomembnejši ljudje na svetu. Ko odraščamo, pa se naš odnos do staršev spreminja. Iz majhnega, ubogljivega otroka postajaš mlad človek z lastnim mnenjem, z lastno voljo, čeprav včasih z večjim hrupom, kot je to potrebno.

Najbolj se odnos do staršev spreminja in oblikuje v mladostništvu oz. puberteti, kjer mlad človek začne uveljavljati svojo voljo. Skuša biti neodvisen in se ima za samostojnega. Lahko se vede uporniško in kljubovalno. Svoje starše začne zelo kritično presojati in jim ne dovoli, da bi se vmešavali v njegove stvari, manj se pusti voditi. Preizkuša meje, ki jih postavljajo starši. Zaradi vsega tega lahko v tem obdobju pride med starši in otroki do trenj in konfliktov. Seveda ob tem ni lahko niti staršem. Pridni in ubogljivi otroci so se naenkrat spremenili. Kritizirajo, ugovarjajo, »ne slišijo«, njihovo razpoloženje je kot aprilsko vreme. Želijo se oblačiti po svoje, stil oblačenja pa gotovo ni všeč staršem. Družinski izleti jih naenkrat ne zanimajo več, preveč časa klepetajo s prijatelji, zaklepajo se v kopalnico, samo zahtevajo in ne upoštevajo pravil.  Veliko je prepirov med starši, saj le ti postavljajo omejitve, določajo pravila, otroci pa se počutijo utesnjene in zahtevajo več svobode.

Pomembno je, da otroci skušajo starše razumeti in se zavedati, da so tudi starši samo ljudje. Da se trudijo po svojih najboljših močeh. V odraščanju so spori s starši pravzaprav normalni, vendar je prav, da se obe strani zavedata, da se spori rešujejo s pogovori. 

 

Kaj vam mladostnikom lahko pomaga pri pogovoru s starši? 

  • Izbrati je potrebno pravi čas in to gotovo ni takrat, ko se staršem mudi na delo.

  • Poskušajte doseči, da vas bodo poslušali in vas jemali resno. Dajte jim vedeti, da je to za vas   pomembno.

  • Pogovarjati se je potrebno spoštljivo, z mirnim tonom.

  • Poglejte na problem z očmi staršev. Tako jih boste lažje razumeli in lažje nadaljevali pogovor.

  • Bodite pripravljeni na kompromise. Včasih je potrebno tudi malce popustiti in ne trmasti vztrajati pri svojem.

  • Če ste naredili kaj narobe, se je potrebno tudi opravičiti in ne samo metati izgovore.

 

Ne glede na prepire in nesporazume s starši, so vendarle oni tisti, ki vam nudijo varen pristan, kamor se vračate z vaših poti v odraslost. Pri njih najdete varnost, kadar zaidete v težave. Pogosto potrebujete starše dalj časa, kot bi sami želeli. Včasih celo ugotovite, da imajo starši v marsičem prav in da imajo pravzaprav kar veliko izkušenj. Mogoče se bo našla med vami in njimi celo kakšna podobnost, ko jih boste vprašali, kako so se razumeli s svojimi starši.

 

Jaz in starši

bottom of page