top of page

Medvrstniško ustrahovanje - bullying

Velik problem v šolah predstavlja ustrahovanje ali BULLYING.

 

Bullying je oblika nasilja, ki se najpogosteje odraža z udarci, grožnjami, kritiziranjem, lasanjem, poškodovanjem in uničevanjem predmetov in lastnine drugega učenca, posmehovanje o videzu, družini, neresničnim opravljanjem, žaljenjem, izključevanjem iz skupinskih aktivnosti, osamitvijo, zahteva po denarju …  

 

Pri nasilju imamo v veliki večini na eni strani storilca in na drugi strani žrtev. Storilci in žrtve so lahko obeh spolov, fantje in dekleta in različnih starosti. Med spoloma se pojavljajo razlike o načinih in vzrokih agresivnega vedenja. Oblike prikritega agresivnega vedenja so lahko usmerjene v okolico, v druge posameznike ali v samega sebe.

 

Družina je zelo pomemben dejavnik pri razvoju otroka. Vzgoja, vzorci vedenja staršev pomembno vplivajo na morebiten razvoj agresivnega vedenja pri otroku. V procesu šolanja pa imajo na otroka pomembno vlogo tudi učitelji, šola in sovrstniki. V šoli se agresivno vedenje izraža predvsem preko psihičnega in verbalnega agresivnega vedenja.

 

Otroci, ki so storilci nasilja so večinoma samozavestni, hrepenijo po moči in nadzoru nad drugimi. Ob enem pa so lahko tudi zelo agresivni in uničevalni do samega sebe in imajo slabo samokontrolo. Čustva drugih jih ne zanimajo, so impulzivni in burno odreagirajo. Šola jim ni glavna prioriteta. Tudi sami so lahko žrtve nasilja, predvsem družinskega.

 

Čeprav je lahko žrtev VSAK otrok, si za žrtev večinoma izberejo šibkega, nemočnega, sramežljivega nasprotnika, lahko tudi otroka s posebnimi potrebami, nadarjenega otroka ali tujca. Ti otroci so ponavadi bolj mirni, manj samozavestni, lahko so iz nižjih družbenih slojev, z manj prijatelji,…

Otroci, ki so žrtve nasilja vrstnikov o tem zelo neradi govorijo zaradi sramu, ponižanja, strahu pred maščevanjem storilca, občutkom lastne krivde. Pri žrtvah nasilja so opazne slabše ocene, strah pred odhodom v šolo, pogostejše zbolevanje, zapiranje vase, uničene šolske potrebščine (zvezki, učbeniki).

 

Spletno nasilje CYBERBULLYING

 

Spletno medvrstniško nasilje je poznano tudi pod imenom Cyberbullying, je zelo v porastu zaradi dnevne uporabe interneta, računalnika in telefona pri otroku. Posebnost te vrste nasilja je, da se lahko storilec skrije zaradi anonimnosti, ki jo internet in komunikacijske naprave omogočajo.

 

Cyberbullying se odraža predvsem preko:

  • E pošte

  • SMS sporočil

  • MMS sporočil

  • Socialnih omrežij – Facebook, Netlog, Twitter, Google+

  • Blogov

  • Klepetalnic

  • Forumov

  • Internetnih iger, v obliki sovražnega vedenja do drugih oseb, lažnih identitet, zlorab uporabniških imen in gesel, objavljanje in širjenje neresnic, objavljanje neprimernih fotografij in posledično zasmehovanje, norčevanje,…

 

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

 

Sodobna tehnologija, ki marsikomu zelo olajša vsakdanje življenje ima tudi negativne učinke, predvsem na otroke in mladostnike (če ob tem popolnoma zanemarimo čas preživet ob teh napravah, pomanjkanju gibanja in nezdravega življenja, kot posledice le-tega pri večini populacije), ki ob tej tehnologiji odraščajo. Vse manj je pristnih medosebnih odnosov in pravih prijateljstev, ki jih počasi zamenjujejo virtualni prijatelji, poznani le preko internetne povezave in komunikacijskih naprav.

 

Pri uporabi sodobne tehnologije veljajo pravila, ki se jih moramo vsi držati. Pravila morajo biti jasna, razumljiva, vidna in spoštovana s strani vseh. Pravila o obnašanju na internetu in komunikacijskih napravah morajo doma postaviti starši v sodelovanju s svojimi otroci. V šoli pa pravila skupaj z učenci pripravijo učitelji in vodstvo šole ter jih obesijo na vidno mesto. Na ta način vsak ve kakšna so pravila pravilnega vedenja na internetu do drugih in kakšne so sankcije v primeru kršitve.

Čeprav ne vidite osebe na drugi strani ekrana, je škoda, ki jo lahko s spletnim nadlegovanjem in ustrahovanjem komu povzročite ogromna in lahko posameznika doživljenjsko zaznamuje, včasih pa celo pripelje so tega, da stori samomor.

 

 

bottom of page