top of page

VSI SE RODIMO IN VSI NEKOČ ODIDEMO. 

Smrt modrega ne preseneti: vedno je pripravljen odpotovati.

(Jean de La Fontaine)

 

V življenju se večkrat srečamo z izgubo bližnjega; družinskega člana, sorodnika, prijatelja, znanca. Prav tako pa se vsak izmed nas srečuje z vprašanji povezanimi z minljivostjo. Smrt je (le) del življenja. Soočanje z odhodom bližnjega in sprejemanje lastne minljivosti pri marsikomu vzbuja strah, grozo, občutke nemoči.

 

ŽALOVANJE

 

Vsak človek se na izgubo bližnjega drugače odzove. Vsaka izguba je huda travma in lahko izzove različne reakcije, od žalosti, joka, nespečnosti do nemira, jeze, pomankanja/povečanja apetita. Te reakcije so najbolj pogoste. Večinoma se to počutje izboljša v enem letu po izgubi. Žalovanje je dolgotrajen proces, kjer imajo pomembno vlogo pri nudenju opore, predvsem s pogovorom in poslušanjem svojci, prijatelji, znanci. Vedeti moramo, da se z izgubo vsak sooča drugače in da ni univerzalnih vzorcev kakšno je žalovanje in kaj bo kateri osebi pomagalo skozi proces žalovanja. Žalovanje se razlikuje tudi med spoloma, odvisno je od starosti, saj otroci in odrasli žalujejo drugače. Žalovanje vpliva na človeka kot celoto, še posebej na koncentracijo, spomin, mišljenje, obnašanje, izražanje čustev. Lahko dobimo občutek, da te osebe skoraj ne poznamo. V času žalovanja je oseba še bolj občutljiva kot ponavadi, zato vsak dodaten stres situacijo še poslabša.

 

Kot je že zgoraj omenjeno, se vsak posameznik z žalovanjem spoprijema drugače in tudi časovno različno dolgo. V teoriji obstajajo 4 faze procesa žalovanja, ki jih posamezniki različno pojmujejo. Pri posamezniku ni nujno, da bo žalovanje potekalo po vrstnem redu faz.

 

  • FAZA ŠOKAKot že samo ime pove, je to tisto obdobje takoj po dogodku, ko smo obveščeni o izgubi. To je faza zanikanja »ni res«. Informacije, ki jih žalujoči takrat prejme se le redko spominja, ostanejo le obrisi teh informacij. Časovno lahko ta faza poteka od nekaj ur do nekaj tednov.

  • REAKCIJSKA FAZA - Oseba skuša v vsem iskati izgubljeno osebo. Prisotna je jeza nad sabo in drugimi, pogosta je depresija, strah, agresija, občutek krivde. Traja lahko tedne, mesece pri nekaterih celo leta.

  • FAZA PREDELOVANJA - Spoprijemanje z izgubo, oseba prične spoznavati, da bližnjega ni več. Prisotna je depresija, oseba lahko ne vidi smisla za prihodnost brez te osebe, veliko se spominja skupnih trenutkov. To obdobje lahko traja več let.

  • FAZA NOVE ORIENTACIJE – SPREJEMANJA - V tej fazi se stanje povrne skoraj v prvotno. Oseba se ponovno vrne na stare tire, vrne se volja do interesov, uredi se apetit. Oseba je polna novih spoznanj o sebi, prav zaradi travmatične izkušnje lahko spremeni doživljanje samega sebe in žalovanja. Lahko se spremenijo prioritete.

 

 

O minljivosti

bottom of page