top of page

O staranju

Otroci in mladostniki še najmanj razmišljajo o starosti. Če mlade vprašamo kdo je star, dobimo zelo eno zvočen odgovor, da so to osiveli ljudje, stari 50 plus, ki ne sliši, slabo vidi, je bolan, pozabljiv, … Vseeno pa je predstava o staranju naš lastni pogled na samo staranje. Naše celice v telesu se pričnejo starati že ob rojstvu in se starajo do smrti. Zato, ko govorimo s staranju, mislimo na vse nas, ki se tekom življenja staramo in s tem spreminjamo. Najbolj opazne spremembe so telesne, ki jih lahko vsi vidimo.

 

Starostniki, osebe starejše od 65 let so le ena skupina starajoče se populacije, ki je še vedno zelo aktivna, vitalna, družabna. V svojem življenju so izkusili marsikaj. Ko se upokojijo je to predvsem za otroke in mladostnike izjemna priložnost, da izkoristijo potenciale, ki jih imajo starejši ljudje. Polni so znanja, izkušenj, modrosti, nasvetov, idej, življenjskih zgodb in še bi lahko naštevali. Vse to lahko zelo obogati vaše življenje. Spoznanje kako je neka babica svojo mladost preživela brez telefona, televizije, računalnika, ko pa si mi v današnjih časih še dneva ne moremo zamisliti brez teh tehnologij.

 

Kako lahko starostnikom (babici/dedku, starejši sosedi, …) polepšamo vsakdanjik v življenju mi; otroci, vnuki?

  • Zelo veseli bodo, če si bomo vzeli nekaj časa samo za njih in jih poklicali po telefonu ter povprašali kako se imajo.

  • Če le utegnemo jih redno obiskujmo, če ne živimo skupaj.

 

To starejšim zelo veliko pomeni, saj je osamljenost zelo velika pri tej populaciji in do nasprotno od pričakovanj zelo težko prenašajo. Če jih obiščemo jih bomo s tem zelo osrečili, saj zaradi starosti večkrat ostanejo doma in se priložnost za srečanja s soljudmi zelo zmanjšajo.

 

S tem jim damo vedeti, da so za nas pomembni in da jih imamo radi in da jih spoštujemo. 

 

Statistike napovedujejo, da bo do leta 2050 upokojen vsak tretji prebivalec ter vsak deseti prebivalec starejši od 80 let. To bo vplivalo na vse prebivalce, ne glede na starost, saj se bomo morali vsi prilagajati prihajajočim se spremembam.

 

Mogoče že veste, da so ljudje v zgodovini živeli veliko manj let, kot v današnjem času. V 19. stoletju so veljali za stare ljudje med 30 in 50 let. V primerjavi z današnjim časom lahko rečemo, da so umirali zelo mladi, vendar takrat niso imeli tako razvite medicine in tehnologije, ki je v veliki meri odgovorna za podaljšanje pričakovane življenjske dobe. Sedaj je pričakovana življenjska doba tudi do 120 let.

 

 

bottom of page