top of page

Osteoporoza

TIHA IN NEVARNA BOLEZEN

 

Čeprav je to predvsem bolezen starejših, je dobro, da se tudi mladi zavedate pomena informacij o tej bolezni in da že v mladosti naredite nekaj zase, da jo preprečujete ali vsaj omilite. Ob enem pa lahko s pomočjo spodnjih informacij osveščate svoje starše, stare starše, prijatelje in znance o dejavnikih tveganja, zgodnjem odkrivanju in zdravljenju.

 

Osteoporoza je daleč najpogostejša kronična bolezen kosti, za katero sta značilni nizka mineralna kostna gostota in porušena mikroarhitektura kosti, kar povzroča slabo kvaliteto kosti in povečano lomljivost kosti. Bolniki z osteoporozo si zato zlomijo kosti že pri manjših padcih, pri katerih se zdrava kost ne bi zlomila. Osteoporoza je zelo pogosta bolezen in z naraščanjem starosti prebivalstva postaja vse večji javno zdravstveni problem. Med bolniki z osteoporozo je 80 % žensk, saj imajo manjšo kostno maso, poleg tega se zaradi hitrega upada ženskih spolnih hormonov po menopavzi razgradnja kosti pospeši. Osteoporoza pa je lahko tudi posledica nekaterih drugih bolezni, kot so bolezni ščitnice, obščitničnih žlez, ledvic, črevesja, revmatskih bolezni, lahko pa je tudi posledica uživanja nekaterih zdravil, zlasti kortikosteroidov in zdravil za zdravljenje raka dojke in raka prostate. Med dejavnike tveganja prištevamo tudi kajenje, pretirano uživanje alkohola, premalo telesne aktivnosti, prehrana s premalo kalcija in vitamina D ter nizka telesna teža.

 

Ocenjuje se, da bo vsaka druga ženska in vsak peti moški po 50 letu do konca življenja utrpel osteoporotični zlom. Najbolj značilni osteoporotični zlomi so zlomi zapestja, zlomi vretenc in zlomi kolka. Ti zlomi lahko pripeljejo do začasne ali trajne izgube sposobnosti opravljanja vsakodnevnih aktivnosti, povzročajo izgubo neodvisnosti, hude bolečine in močno poslabšajo kvaliteto življenja, lahko pa povzročijo tudi smrt bolnika.

 

Zavedati se nevarnosti osteoporoze in na te nevarnosti opozarjati bližnje, prijatelje, sodelavce je zelo pomembno, saj lahko s tem nekomu prihranimo marsikateri nepotreben zaplet. 

 

ODKRIVANJE OSTEOPOROZE

 

Osteoporoza je tiha bolezen, saj dokler ne privede do zloma praktično ne povzroča težav. Odkrijemo jo lahko le s pravočasnim merjenjem mineralne kostne gostote. Metoda je nenevarna in neboleča. Meritev priporočamo vsem, ki sodijo v skupino z večjim tveganjem za razvoj osteoporoze. To so osebe katerih starši so si zlomili kolk pri manjšem padcu, osebe, ki so same utrpele zlom pri manjšem padcu, osebe, katerih telesna višina se je znižala za več kot tri centimetre, osebe, ki se ali so se zdravile s kortikosteroidi, nekaterimi zdravili za zdravljenje raka dojke  in prostate, osebe , ki kadijo ali vsakodnevno uživajo alkohol, bolniki s hipertirozo, revmatskimi boleznimi, celiakijo, Chronovo boleznijo, ženske, ki so izgubile menstruacijo pred 45 letom ter moški, ki imajo težave zaradi pomanjkanja moških spolnih hormonov.

 

PREPREČEVANJE OSTEOPOROZE

 

Pri mladih je predvsem pomembna preventiva, čeprav je obdobje, ko se težave zaradi osteoporoze pojavijo še zelo daleč. Zelo pomembno je, da lahko za zdrave in čvrste kosti poskrbimo tudi sami. Že v otroškem in mladostniškem obdobju lahko z uživanjem hrane, ki vsebuje dovolj kalcija in z redno telesno aktivnostjo zagotovimo, da bodo naše kosti močnejše in čvrstejše. Tako bo tudi upad kostne mase z leti manj izrazit.Tudi kasneje priporočamo, da naša dnevna prehrana vsebuje 1000 do 1200 mg kalcija – večino kalcija v naši prehrani zagotavljajo mleko in mlečni izdelki, za primerjavo dva decilitra mleka vsebujeta približno 250 mg kalcija. Poleg kalcija je za zdrave kosti nujen tudi vitamin D, ki ga v manjših količinah zaužijemo s hrano (zlasti v bolj mastnih morskih ribah), večina pa nastaja pod vplivom UV žarkov v naši koži. V naših geografskih širinah nastaja v našem telesu le od aprila do septembra, zadostuje pa že 15 minut sončenja obraza in rok do komolcev med 10.00 in 16.00 uro brez uporabe zaščitnih faktorjev nekajkrat na teden. Zaradi nevarnosti, da se pod vplivom UV žarkov razvije kožni rak bolj ogroženim priporočamo uživanje dodatkov vitamina D. Skrbimo za redno telesno aktivnost, prenehajmo kaditi in uživati alkohol v večjih količinah.

 

Vir: ambulanta za osteoporozo GAIA

 

 

bottom of page