top of page

Osteoporoza je tiha in nevarna bolezen, vendar obstajajo zdravila.

ALI  STE VEDELI, DA VSAKA DRUGA ŽENSKA IN VSAK PETI MOŠKI STAREJŠI OD 50 LET DO KONCA SVOJEGA ŽIVLJENJA UTRPI OSTEOPOROZNI  ZLOM?

Posledice osteoporoznega zloma so hude, saj vsaka peta ženska z zlomom kolka umre v prvem letu po zlomu. Potrebno je ukrepati, preden je prepozno.

 

Osteoporozo je mogoče zaznati s pomočjo nenevarne in hitre preiskave z meritvijo mineralne kostne gostote. Zaradi vseh zgoraj naštetih dejstev MERITEV MINERALNE KOSTNE GOSTOTE PRIPOROČAMO OSEBAM:

  • z osteoporoznim zlomom v družini

  • z zlomom v odrasli dobi pri majhnem padcu ali udarcu

  • ženskam v starosti nad 65 let in  moškim starim nad 70 let

  • kadilcem

  • pri prekomernem  uživanju alkohola

  • z nizko telesna teža

  • z nastopom menopavze pred 45 letom

  • z izgubo menstruacije za daljša obdobja (več kot 1 leto)

  • ki se zdravijo z nekaterimi zdravili (glukokortikoidi, zaviralci hormonov…)

  • z nekaterimi boleznimi, npr. bolezni ščitnice, revmatske bolezni….

 

OSTEOPOROZA – TIHA IN NEVARNA BOLEZEN

Osteoporoza je daleč najpogostejša kronična bolezen kosti, za katero sta značilni nizka mineralna kostna gostota in porušena mikroarhitektura kosti, kar povzroča slabo kvaliteto kosti in povečano lomljivost kosti. Bolniki z osteoporozo si lahko zlomijo kosti že pri manjših padcih s stojne višine, pri običajnih vsakodnevnih opravilih (prepogibanje, dvigovanje), pri katerih se zdrava kost ne bi zlomila. Osteoporoza je zelo pogosta bolezen in z naraščanjem starosti prebivalstva postaja vse večji problem. Med bolniki z osteoporozo je 80 % žensk, saj imajo manjšo kostno maso, poleg tega se zaradi hitrega upada ženskih spolnih hormonov po menopavzi razgradnja kosti pospeši.

 

Ocenjuje se, da bo vsaka druga ženska in vsak peti moški po petdesetem letu do konca življenja utrpel osteoporotični zlom. Najbolj značilni osteoporotični zlomi so zlomi zapestja, zlomi vretenc in zlomi kolka. Takšni zlomi lahko pripeljejo do začasne ali trajne izgube sposobnosti opravljanja vsakodnevnih aktivnosti,povzročajo izgubo neodvisnosti, hude bolečine in močno poslabšajo kvaliteto življenja, lahko pa povzročijo tudi smrt bolnika.

 

Zavedati se nevarnosti osteoporoze in na te nevarnosti opozarjati tudi bližnje in prijatelje je zelo pomembno, saj lahko s tem nekomu prihranimo marsikateri nepotreben zaplet.

 

ODKRIVANJE

 

Osteoporoza je  tiha bolezen. Dokler ne privede do zloma praktično ne povzroča težav, zato jo lahko odkrijemo le s pravočasnim merjenjem mineralne kostne gostote. Standardna metoda za meritev mineralne kostne gostote je denzitometrija, ki s pomočjo zelo nizke doze rentgenskih žarkov hitro, varno  in natančno izmeri mineralno kostno gostoto, omogoča diagnozo osteoporoze, oceno tveganja za zlome in omogoča spremljanje učinkovitosti zdravljenja. Meritev priporočamo vsem, ki sodijo v skupino z večjim tveganjem za razvoj osteoporoze. 

Testirajte se s kratkim testom za oceno tveganja za osteoporozo.

 

PREPREČEVANJE

 

Priporočeno je, da dnevna prehrana vsebuje 1000 do 1200 mg kalcija – večino kalcija v naši prehrani zagotavljajo mleko in mlečni izdelki, za primerjavo dva decilitra mleka vsebujeta približno 250 mg kalcija. Poleg kalcija je za zdrave kosti nujen tudi vitamin D, ki ga v manjših količinah zaužijemo s hrano (zlasti v bolj mastnih morskih ribah), večina pa nastaja pod vplivom UV žarkov v naši koži pri vakodnevnih opravilih in zadrževanju na soncu. Ker se lahko zaradi UV žarkov razvije kožni rak bolj ogroženim priporočamo uživanje dodatkov vitamina D. Skrbimo za redno telesno aktivnost, prenehajmo kaditi in uživati alkohol v večjih količinah.

 

ZDRAVLJENJE

 

Osnovni cilj zdravljenja osteoporoze je preprečevanje zlomov. Zdravimo tiste obolele pri katerih je tveganje ta nastanek zlomov višje. Na srečo imamo na razpolago učinkovita zdravila, ki tveganje za zlome zmanjšajo tudi za polovico. Poleg zdravil je nujno zagotoviti tudi dovolj kalcija v prehrani ali z dodatki ter dodati vitamin D. Dolžina zdravljenja poteka različno dolgo, vendar vsaj tri leta, po potrebi pa tudi precej dlje.

 

 

Test mednarodnega združenja za osteoporozo za oceno tveganja za osteoporozo:

  • Ali je kateri od vaših staršev imel osteoporozo oziroma si je zlomil kolk po manjšem udarcu ali padcu?

  • Ste sami doživeli zlom po manjšem udarcu ali padcu?

  • Ste jemali kortikosteroide več kot 3 mesece?

  • Ste se zmanjšali za več kot 3 cm?

  • Ali redno pijete alkohol v večjih količinah?

  • Ali pokadite več kot 20 cigaret dnevno?

  • Ali imate pogosto diarejo ( zaradi bolezni kot npr. Celiakija ali chronova bolezen)?

 

Ženske

  • Ste vstopili v menopavzo pred 45 letom starosti?

  • Ste kdaj izgubili menstruacijo za 12 ali več mesecev (poleg nosečnosti oz. menopavze)?

 

Moški

  • Ste kdaj imeli težave z impotenco, zmanjšanjem libida, druge simptome povezane z zmanjšanjem testosterona?

 

Če ste na kakšno vprašanje odgovorili z da, ste bolj ogroženi za razvoj osteoporoze. V tem primeru je merjenje kostne gostote zelo priporočljivo.

 

Vir: Ambulanta za osteoporozo GAIA

 

 

Osteoporoza

bottom of page