top of page

Kaj je samoučinkovitost?

Samoučinkovitost je prepričanje posameznika, da je sposoben opraviti neko aktivnost oz. vedenje, da bi ga to pripeljalo do zaželenega rezultata. Samoučinkovitost predstavlja posameznikovo oceno, kaj lahko naredi s svojimi sposobnostmi.

 

Kaj vpliva na samozavest?

Samopodoba posameznika nastaja kot rezultat zaznavanja in občutenja samega sebe, kako se doživljamo in kako se cenimo, predstav o sebi (samopodoba) in sporočil, ki nam jo o nas dajejo pomembni drugi. 

 

Skozi odnose z drugimi ljudmi, uspešne in manj uspešne, spoznavamo sebe in druge. Razvoj Jaza je trajen proces, ki poteka vse življenje.

Takrat, ko je naša samopodoba nizka, se ljudje počutimo ogrožene, smo v stresu in ne želimo pokazati svoje šibkosti. Samozavestni ljudje ne zanikajo svojih občutkov, jih ne odrivajo, temveč jih iskreno in konstruktivno izrazijo.

 

Zavedajo se svojega vpliva na druge (vsebina povedanega je le 7 %, govorica telesa 55 % in 38 % glas) in na to, da s svojim vedenjem prispevajo k oblikovanju samopodobe drugih.

 

Skladna, prepričljiva in pristna komunikacija je iskrena, odprta in povezujoča. V njej so usklajeni besede, telo, občutki in misli.

 

 

Samozavest in samopodoba

bottom of page